Hliníkové okná

Hliníkové okná sa v súčasnosti tešia stále väčšej obľube a záujmu ako individuálnych stavebníkov, tak projektantov bytových domov i komerčných budov.

Hliník je tiež ako materiál obľúbený pri návrhu a použití v interiéroch komerčných budov i pri rekonštrukcii existujúcich kancelárskych priestorov.

Deliace priečky, steny a portály obchodov možno konštruovať takmer bez obmedzenia. Prednosťou hliníkových okien je ich minimálny nárok na údržbu, sú veľmi pevné a je možné ich vyrábať v širokej palete farieb a prevedení. V poslednej dobe je možné používať tiež fólie a nástreky imitujúce drevenú štruktúru a tým získať výnimočný dizajn rámu okna. V súčasnosti sa pre kovanie už používa celoobvodové kovania a tým sa pri veľmi zaujímavé cene zvyšuje ich komfort ovládania a využiteľnosť.

FAREBNÉ PREVEDENIE

Hliníkové profily sú dostupné v lakovanej verzii vo všetkých farebných odtieňoch RAL (tiež dvojfarebné a imitujúce drevo fólie).

Hlavné prednosti hliníkových okien:

 • vysoká pevnosť a odolnosť - najväčšia odolnosť proti poveternostným vplyvom, minimálne opotrebenie, pevnosť,
 • možnosť veľkých rozmerov - hliníkové okná je možné vďaka ich vlastnostiam vyrábať v takých veľkostiach, ktoré plastové či drevené okná nedovoľujú
 • dlhá životnosť - extrémne dlhá životnosť aj v ťažkých podmienkach
 • elegantný a zaujímavý vzhľad - až luxusný vzhľad hliníkových okien, hliníkové profily sú štíhle a pôsobia elegantne
 • sú veľmi ľahké - nízka hmotnosť hliníkových okien je veľkou výhodou, okna tak toľko nezaťažujú stavebnú konštrukciu, lepšie sa s nimi manipuluje

Hlavné nevýhody hliníkových okien:

 • vyššia nákupná cena - oproti plastovým oknám sú vďaka použitému materiálu hliníkové okná podstatne drahšie
 • horšie tepelnoizolačné vlastnosti - oproti špičkovým plastovým oknám majú hliníkové okná o niečo horšie tepelnoizolačné vlastnosti.

HLINÍKOVÉ OKNÁ A DVERE ALUPROF

Systémy pre výrobu hliníkových okien a dverí, fasád a posuvných systémov od tradičnej a jednej z najväčších spoločností v EÚ, firmy ALUPROF patria k najlepším vo svojej triede.

Ponuka zahŕňa komplexný rad od základných, až po pasívne hliníkové okná. Pri všetkých systémoch je možné je dodávať niekoľko variantov vyhotovenia. Môžu sa pri rovnakej stavebnej hĺbke líšiť systémom prerušených tepelných mostov, alebo tiež rôznymi druhmi izolačných vložiek.

Systém MB-70

MB-70 je moderný systém pre výrobu okien a dverí so zvýšenou tepelnou izoláciou.

Spĺňa požiadavky na tepelnú izoláciu podľa ČSN 73 0540. Profilácia 3-komorových profilov dosahuje súčiniteľ prestupu tepla Uf = 1,6-2,4 W / m2K podľa EN ISO 10077 (v závislosti na použitých profiloch a príslušenstva). Toto je dosiahnuté okrem iného vďaka PA izolátorom v tvare „omega“, ale aj 2-komponentnou stavbou centrálneho tesnenia. Systém sa vyznačuje robustnosťou profilov (hrúbka stien min. 2 mm) a veľmi dobrým technickým riešením. Konštrukčná hĺbka profilov okien je 70 mm (rám) a 79 mm (krídlo), pri dverách 70 mm (rám i krídlo). Výsledkom je efekt jednoliateho povrchu z vonkajšej strany po zatvorení (u okien) a lícovanie povrchu krídel a rámu (u dverí).

Nízka hodnota súčiniteľa prestupu tepla Uf je vďaka použitiu špeciálneho tepelného mostíka a tesnenia. Tepelný mostík typu „omega“ z polyamidu spevneného skleným vláknom má šírku 34 mm (okná) a 24 mm (dvere). Použitý tvar mostíka zvyšuje tuhosť profilov, uľahčuje ich odvodnenie a zaisťuje vhodnú tepelnú izoláciu za každého počasia.

Systém MB-86

Systém okien a dverí MB -86 ponúka vynikajúce izolačné vlastnosti.

Tento systém spĺňa rastúce požiadavky trhu na zvyšovanie energetických úspor nových okien a dverí. V ponuke sú tri izolačné varianty – ST, SI a AERO. Je to prvý hliníkový systém na trhu, ktorý využíva kremičitý aerogel vyplnený netkanou sklenenou textíliou, ktorá pomáha dosiahnuť špičkové technické parametre. Výhodou systému je vysoká pevnosť hliníkových profilov, ktorá umožňuje výrobu okien veľkých rozmerov a hmotností.

Z hľadiska technických vlastností systém MB-86US spĺňa všetky požiadavky na úsporu energií a ochranu životného prostredia. Rovnako ako základný variant MB-86 má k dispozícii tri varianty tepelnej izolácie tj. ST, SI a AERO.

Dôležitým prvkom tohto systému je jeho kompatibilita so systémom posuvno-zdvižných dverí MB-77HS, dom alebo stavba tým získa kompaktný vzhľad a zároveň má zaručenú vysokú tepelnú izoláciu.

Systém MB-104 Passive

Najnovší systém MB-104 Passive je špičkový produkt, ktorý spĺňa parametre pre pasívne domy.

Nemecký inštitút Passive House v Darmstadte hodnotí pasívny štandard pri dosiahnutí Uw celého okna menšie ako 0,85 W / m2K so sklom Ug 0,7 W / m2K. Okná MB-104 PASSIVE tento parameter spĺňajú vďaka vynikajúcemu prestupu oknom Uw 0,8 W / m2K. Pri použití skla Ug 0,5 W / m2K sa potom celkový prestup Uw dostáva k hranici 0,5 W / m2K. Hĺbka rámu činí 95 mm, hĺbka krídla 104 mm.

Systém je dostupný v 2 izolačných variantoch tj. SI a AERO v závislosti na požadovanom tepelnom prestupu.

Výhody systému MB-104 Passive:

 • certifikát pasívneho štandardu z Passive House Institute Darmstadt v Nemecku
 • vynikajúci tepelný komfort s prestupom tepla celého okna Uw od 0,53 W / m2K
 • perfektné vodotesnosť a vzduchotesnosť
 • zasklenie až 81 mm

Parametre produktu

 • Prestup tepla oknom Uw od 0,5 Uw
 • Stavebná hĺbka 95 mm
 • trojbodové tesnenie

PARAMETRE OKIEN A DVERÍ VYROBENÝCH Z PRVKOV PASÍVNEHO SYSTÉMU MB-104 PRESAHUJÚ SÚČASNÉ POŽIADAVKY NAJPRÍSNEJŠÍCH PLATNÝCH PREDPISOV A ŠTANDARDOV, PRETO JE PASÍVNY SYSTÉM MB-104 URČENÝ PRE ENERGETICKY ÚSPORNÉ A PASÍVNE KONŠTRUKCIE.